Katarakta – šedý zákal

Karnozín nielen potláča tvorbu AGEs, ale tiež chráni normálne bielkoviny pred toxickými účinkami AGEs, ktoré sa už rozvinuli. 

Karnozín nielen potláča tvorbu AGEs – jeden z hlavných príčinných procesov vedúcich ku katarakte –  ale tiež chráni normálne bielkoviny pred toxickými účinkami AGEs, ktoré sa už rozvinuli. 

  • Tieto poznatky sú pomerne nové, od roku 2000, kedy boli publikované práce z King’s College, University of London (C.Brownson, A.R. Hipkis a ďalšie) o účinkoch carnosinu.
  • Experimenty spočívali v následujúcom: bol vytvorený glykovaný ovalbumin (bielkovina vaječného bielku, ktorý bol znehodnotený glykáciou účinkom známej látky, ktorá spôsobuje glykáciu bielkovín, metylglyoxalu). Takto znehodnotený ovalbumin bol zmiešaný s a-cristalinom, bielkovinou očnej šošovky spôsobil tvorbu skrížených väzieb (cross-linkings) v cristaline, a tým aj jeho nepriehľadnosť. Carnosine nielen bránil tomuto znehodnoteniu cristalinu, ale dokonca obnovil jeho štruktúru a tým i priehľadnosť.
  • Ďalšie štúdie potvrdili tiež pozitívne účinky carnosinu v zmysle zlepšenia glaukomu (zeleného zákalu) už vyvinutého a jeho prevencie. Toto zistenie je veľmi dôležité  tiež pre pacientov trpiacich Alzheimerovou a Parkinsonovou chorobou, ktorí majú zvýšený výskyt glaukomu.
  • Celkom bezpečne bol preukázaný účinok carnosinových očných kvapiek v oddialení procesov starnutia oka a videnia, takmer 100% účinnosť bola preukázaná u prípadov primárnej senilnej katarakty a u 80 % prípadov rozvinutej senilnej katarakty. Tieto kvapky prestupujú ako vodné tak lipidové časti oka, kedy carnosine pôsobí preventívne i reparatívne na svetlom indukované poškodenie DNA. V niektorých krajinách sú carnosinové kvapky užívané celkom regulérne ako liečivo mnohých očných chorôb.