Tráviaci trakt

Už v roku 1936, bol karnozín používaný v liečení a prevencii žalúdočných vredov.

Vcelku historicky, už v roku 1936, bol karnozín používaný v liečení a prevencii žalúdočných vredov. Súčasné štúdie potvrdili, že carnosine veľmi významne potlačuje tvorbu erózií a ulcerácií v žalúdku i dvanástorníku. 

  • Vredová choroba a ne-ulcerózne poruchy trávenia (dyspepsia) trápia milióny ľudí celosvetovo. Sú príčinou vysokej morbidity (chorobnosti) a veľkých finančných výdavkov na diagnostiku a liečenie. Jednou z primárnych príčin je infekcia Helicobacter pylori, čo sa vyskytuje asi u 75% prípadov ochorení.
  • Naviac, infikovaní sú veľmi pravdepodobnými prenášačmi tejto infekcie na ďalšie osoby. Druhou hlavnou príčinou je užívanie nesteroídnych antireumatík (NSAID), vrátane aspirínu. Tieto lieky potláčajú aktivitu prospešného enzýmu cyclooxygenázy (COX), ktorý je zodpovedný za udržanie integrity slizníc v horných častiach tráviaceho traktu a za podporu prívodu krvi do žalúdka.
  •  I napriek zavedeniu moderných nesteroídnych antireumatík s aktivitou hlavne proti inej forme cyclooxygenázy (inhibitory COX-2), ktorá je hlavne v chrupavkách kĺbov, tieto liečivá zostávajú nebezpečím, aj keď menším, pre tráviaci trakt – v zmysle zvýšeného rizika vredových komplikácií.